ECB, iklim taahhütlerine uymayan bankalara yaptırım uygulayacak

Finans kurumu, ulusal bankalara, sel ve kuraklıktan yeni enerji kaynaklarına geçişe kadar iklim değişikliği risklerini iş yapma biçimlerine yansıtmaları için bir son tarihler listesi verdi.

Af Johnik, “Birkaç bankaya, mevcut değerlendirmemize göre, kilometre taşlarını karşılamadıklarını bildirdik, bu da para cezası ödeme ihtimaliyle karşı karşıya oldukları anlamına geliyor” diyor.

ECB, sorun çözülene kadar veya 6 ay süreyle bankalara günlük cirolarının yüzde 5’i oranında para cezası uygulayabilecek. Bankaların herhangi bir ceza verilmeden önce dinlenilme hakları vardır. Denetleme Kurulu üyesi, “Denetleyici makamlar, bankaların sunduğu belgeleri ve onlara verdiğimiz son tarihlerden sonra gereklilikleri yerine getiremedikleri toplam gün sayısını değerlendirmek zorunda kalacaklar” dedi. “Bu, karar verilmesi gereken olası bir yaptırımın temelini oluşturacaktır. Bu henüz bitmemiş bir süreç” dedi.

Avro bölgesinin büyük bankalarını denetleyen ve bölgeye yönelik para politikasını belirleyen ECB’nin, yüksek enflasyona karşı mücadelesinin sona yaklaştığının bir işareti olarak Perşembe günü faiz oranlarını düşürmeye başlaması bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir